7 Niedziela Zwykła

 

Przeżywamy siódmą niedzielę zwykłą. 

W środę serdecznie zapraszamy na naszą Mszę św. wspólną, połączoną z nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z uczczeniem relikwii bł. Jana Pawła II. A codziennie zapraszamy na Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godz. 1445 i na Różaniec o 1500.

W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Pamiętajmy, 1 marca to również Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – czyli polskich żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz skierował do nas słowo dotyczące sytuacji na Ukrainie: 

Drodzy Bracia i Siostry

Wydarzenia ostatnich tygodni w Kijowie i w wielu miastach na Ukrainie wstrząsnęły opinią publiczną w naszej Ojczyźnie i na całym świecie. Fala przemocy na Majdanie Kijowskim spowodowała odruch solidarności z narodem ukraińskim i spontaniczne wezwanie do modlitwy. Solidarność jest odruchem serca z każdym człowiekiem, który cierpi z powodu niesprawiedliwości i gwałtu.

W naszych sercach przepełnionych bólem i współcierpieniem z tymi, którzy stracili swoich najbliższych rodzi się modlitwa do Boga o pokój i zgodę braterską. Odwołujemy się do wartości chrześcijańskich, które od stuleci są obecne na ziemi kijowskiej, będącej „kolebką chrześcijaństwa w Europie Wschodniej”. Ukraina ponad tysiąc lat temu stała się miejscem, gdzie została zaszczepiona wiara chrześcijańska. Od wieków w Kijowie rozbrzmiewają słowa Chrystusa wyrażone przez modlitwę liturgii wschodniej, które zachęcają do miłości i przebaczenia. Wszyscy wierzący w Boga jesteśmy wezwani przez naszego Mistrza do odrzucenia wszelkiej formy przemocy i kultywowania miłości wzajemnej.

23 czerwca 2001 na lotnisku w Boryspolu Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki apostolskiej powiedział do Ukraińców: „W ciągu stuleci naród ukraiński przeżył próby bardzo bolesne i wyniszczające. Pozostając w obrębie zakończonego niedawno stulecia, trudno nie przypomnieć tu tragedii dwóch wojen światowych, wielokrotnych klęsk głodu, niszczących klęsk żywiołowych — wydarzeń niezwykle bolesnych, które pozostawiły miliony ofiar śmiertelnych. Zwłaszcza pod jarzmem reżimów totalitarnych, komunistycznego i nazistowskiego, ten lud zagrożony był utratą tożsamości narodowej, kulturowej i religijnej, a jego elita intelektualna, strzegąca społecznego i religijnego dziedzictwa kraju, została zdziesiątkowana”. Te bolesne i dramatyczne doświadczenia stały się jednak impulsem do podjęcia dzieła odrodzenia narodowego.

Módlmy się razem z bratnim narodem ukraińskim, aby nie zostały zawiedzione oczekiwania, lecz aby stały się początkiem nowej zgody i jedności narodowej. Prosimy Boga, aby błogosławił Ukraińcom i uleczył wszystkie rany. Zapewniam o modlitwie u grobu św. Piotra i bł. Jana Pawła II za naród ukraiński, a także za was i wasze rodziny.

Zapraszamy do wspólnej modlitwy w naszym kościele i prosimy wszystkich o modlitwę w intencji szpitala i osób chorych. Umacniajmy się wzajemną modlitwą za siebie. Ofiarodawcom i dobrodziejom naszej świątyni składamy serdeczne Bóg zapłać.

Ks. dr Jan Klimek, rektor i kapelan szpitala