Nowe organy dla starej kaplicy

Szanowni Państwo,

Kaplica Szpitalna wybudowana wraz z całym kompleksem kobierzyńskim ponad 100 lat temu jest jednym z najpiękniejszych obiektów założenia architektoniczno-ogrodowego. Nieprzerwanie od momentu powstania służy trzem wspólnotom: pacjentom, pracownikom i mieszkańcom okolicznych osiedli. Ta świątynia, wspaniale zaprojektowana i wykończona w każdym szczególe architektonicznym, została też pięknie wyposażona. Zabrakło tylko jednego elementu ważnego dla funkcjonowania katolickiego miejsca kultu – zabrakło instrumentu organowego.

Paradoksalnie w tym trudnym dla nas wszystkich okresie nadarza się okazja, aby kolejne stulecie działalności Kaplicy Szpitalnej ubogacić nowym, pięknym instrumentem organowym. Prawdziwe organy piszczałkowe (tzw. żywy instrument) chcemy odkupić od którejś z holenderskich, niemieckich bądź norweskich parafii. Chodzi nam o instrument najlepiej 80-100 letni (z okresu międzywojennego), po generalnym remoncie wykonanym nie dawniej niż 20-30 lat temu. Szukamy instrumentu posiadającego piękne brzmienie i w miarę bogatą dyspozycję (czyli zestaw głosów organowych – od 12 do 17). Zakup takich organów umożliwi nie tylko godną oprawę uroczystości religijnych, ale także organizację koncertów otwartych dla pacjentów Szpitala i dla publiczności Krakowa. Z uwagi na wspaniałą akustykę wnętrza, Kaplica była już wielokrotnie wykorzystywana na koncerty oraz próby muzyczne zespołów grających na różnych instrumentach. Nic tak jednak nie współgra z przestrzenią sakralną katolickiej świątyni jak prawdziwe organy piszczałkowe.

Trzy firmy organomistrzowskie (Lech Skoczylas, Andrzej Guziak, SLJ Organy Jakub Wszołek) zapoznały się z przestrzenią sakralną naszej kaplicy, dokonały pomiarów, zrobiły dokumentację fotograficzną. W najbliższych tygodniach przedstawią swoją ofertę. Wybierzemy tę, którą zarekomenduje diecezjalna komisja ds. muzyki sakralnej i instrumentów muzycznych. Nasz budżet na ten cel to ok. 100 000 zł. Zebraliśmy już ponad połowę potrzebnych funduszy.    

Zakup organów i regularne koncerty na tym instrumencie będą sprzyjać otwieraniu dla szerokiej publiczności zabytkowego zespołu szpitalno-parkowego, co z kolei wspomoże proces integracji i destygmatyzacji naszych pacjentów i samego Szpitala. Dla pacjentów udział w koncertach będzie stanowił wyjątkową ofertę kulturalną. To zadanie wpisuje się również w misję ewangelizacyjną Kościoła.

Organista Kaplicy Szpitalnej pan Wojciech Gracz zobowiązał się do publicznego wykonania na nowym instrumencie większości utworów organowych Jana Sebastiana Bacha.

Zwracam się z serdeczną prośbą o Waszą pomoc w zakupieniu organów. Przez 13 lat uzbierałem ponad połowę z potrzebnej sumy tj. 55 000 zł. Potrzeba nam jeszcze 50 000 (koszt instrumentu, jego demontażu, przewozu, przeróbki i montażu z intonacją do tego wnętrza i strojeniem). Jeżeli ktoś z Was zechce wesprzeć tę inicjatywę, proszę o wpłaty na nr konta Rektoratu p.w. Matki Bożej Częstochowskiej przy Szpitalu Klinicznym im. dr. J. Babińskiego w Krakowie:

Bank PEKAO S.A. III O/Kraków
61 1240 2294 1111 0010 2095 8395 z dopiskiem „Organy”

Wraz z Dyrekcją Szpitala Klinicznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie będziemy w najbliższym czasie również rozdawać symboliczne cegiełki dla Ofiarodawców na ten szczytny cel.

Każda wpłata, nawet najmniejsza, jest dla nas ważna. O wszystkich ofiarodawcach będziemy pamiętać w modlitwie.

Ks. Jan Klimek – rektor kościoła i kapelan szpitalny